Latestଜାତୀୟ

ବେଆଇନ ଖଣି ଖନନ ବେଳେ ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା ଖନନ

ଝାଡଖଣ୍ଡ:ଧନବାଦର ଏକ ବେଆଇନ କୋଇଲା ଖଣିରେ ଖଣି ଖୋଳିବା ସମୟରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ନିରସା ପ୍ରଖଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ଖଣିରେ ପ୍ରାୟ ୧୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏବେ ବି କିଛି ଲୋକ କୋଇଲା ଅତଡ଼ା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ରହିଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ରିଲିଫ ଓ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ୟ୍ୟ ଜାରିରହିଛି । ସୂଚନାନୁସାରେ, କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଖଣିରୁ ବାହାର କରି ନିଆଯାଇଛି।
ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ପରି ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ମହିଳା, ପୁରୁଷ ଏବଂ ଶିଶୁ ଏହି ବେଆଇନ ଖଣିରେ ଖନନ ପାଇଁ ଆଉଟସୋର୍ସିଂ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ। ସେଠାରେ, ଋଉଖ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଟ୍ରେଞ୍ଚ କଟିଙ୍ଗ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ପରେ ହଠାତ୍ କୋଇଲା ଧସି ପଡିବାରୁ ୧୩ ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାର ଜଣାପଡିଛି । ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଧନବାଦର ନିରସା ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ନେଇଥିଲା। ଘଟଣାରେ ପୋତି ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଜେସିବି ମେସିନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଖଣିରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ କାର୍ୟ୍ୟ ଚାଲିଛି। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ପୋଲିସ ଏବଂ ଇସିଏଲ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟକୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କହିଛନ୍ତି।
ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଶ୍ରମିକମାନେ ଖଣିର ୨୦ ଫୁଟ ଉପରେ ଚାଲି ଚାଲି ଯାଉଥିବା ବେଳେ ହଠାତ କୋଇଲା ଧସି ପଡିବାରୁ ଶ୍ରମିକମାନେ କୋଇଲା ତଳେ ଚାପି ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଏ ନେଇ ନିରସା ପୋଲିସ ସୂଚନା ପାଇ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ସହ ସେଠାରେ ପହଂଚି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରୁଛନ୍ତି । ଏହି କ୍ରମରେ ୩ ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିବା କଥା କୁହାଯାଇଛି ।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

18 + five =