୪୫% ନୂଆ ଟ୍ରେଡରଙ୍କ ମତରେ “ଅପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଜ୍ଞାନ” ଫ୍ୟୁଚର୍ସ ଆଣ୍ଡ୍ ଟ୍ରେଡିଂ ଅପ୍ସନରେ କ୍ଷତିର ପ୍ରାଥମିକ କାରଣ: ସେୟାରଖାନ ଅଧ୍ୟୟନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସେୟାରଖାନ ପକ୍ଷରୁ କାଂଟାର ସହ ମିଶି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ବେଶ ଚିନ୍ତାଜନକ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୩୨% ନୂଆ ଫ୍ୟୁଚର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଅପ୍ସନ୍ ଟ୍ରେଡର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ବଜାରର ଗତିବିଧିକୁ ଆକଳନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ୧୩% ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଜ୍ଞାନର ଅଭାବ କ୍ଷତିର ପ୍ରମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଅଟେ । ଏଥିରୁ ସମୁଦାୟ ୪୫% ଟ୍ରେଡର କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଅପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଜ୍ଞାନ” କ୍ଷତିର ପ୍ରମୁଖ ଏହାବ୍ୟତୀତ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥାତ୍ ୫୫% ଟ୍ରେଡର ଟ୍ରେଡିଂରେ ସେମାନଙ୍କର କ୍ଷତିକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ କିଣନ୍ତି ।
ସେବିର ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା ଯେ ଫ୍ୟୁଚର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଅପ୍ସନରେ ନିବେଶକମାନେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ହରାଉଛନ୍ତି । ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଇକ୍ୱିଟି ଏଫ୍‌ଆଣ୍ଡ୍‌ଓରେ ପ୍ରତି ୧୦ରୁ ୯ ନିବେଶକଙ୍କ ହାରାହାରି କ୍ଷତି ହେଉଛି ୧.୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ।
ସେୟାରଖାନର ମୁଖ୍ୟ ମାର୍କେଟିଂ ଅଫିସର ଜିନ୍‌-କ୍ରିଷ୍ଟୋଫ ଗୁଜିଓନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଆମେ ଏହା ଜାଣି ଖୁସି ହୋଇଥିଲୁ ଯେ ନୂଆ ନିବେଶକମାନେ ବିପଦ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ନିଜ ଜ୍ଞାନର ଅଭାବ ବିଷୟରେ ଯଥେଷ୍ଟ ସଚେତନ ଅଛନ୍ତି । ଆମେ ଏଫଆଣ୍ଡଓରେ କିପରି ଟ୍ରେଡିଂ କରିବେ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏବଂ ଟ୍ରେଡିଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆବଶ୍ୟକ ଶୃଙ୍ଖଳାର ଅଭାବ ବିଷୟରେ ଅଧ୍ୟୟନର ଫଳାଫଳ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ । ଆମେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆନ୍ତରିକତାର ସହ ଅନୁରୋଧ କରୁଛୁ ଯେ ସେମାନେ କୌଣସି ସାମାନ୍ୟ କିମ୍ବା ସର୍ଟ-କଟ୍ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଏଫଆଣ୍ଡଓ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେବି ପଞ୍ଜିକୃତ ପେସାଦାର, ପୂର୍ଣ୍ଣ ସେବା ମଧ୍ୟସ୍‌ତିଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ନିଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଉପଯୁକ୍ତ ଗବେଷଣା କରନ୍ତୁ । ଆମର ଅଭିଯାନ ଏହି ଦିଗରେ ରହିଛି ଯାହା ନଆ ଟ୍ରେଡରଙ୍କୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାଜୁଆଲ ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସଚେତନ ହେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।”
ସେୟାରଖାନର କ୍ୟାପିଟାଲ ମାର୍କେଟ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ମୁଖ୍ୟ ଗୌରବ ଦୁଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଅଧ୍ୟୟନର ଫଳାଫଳ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷକରି ଏଫଆଣ୍ଡଓ ବଜାରରେ ନୂଆ ଟ୍ରେଡରଙ୍କ ଲାଗି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚେତାବନୀ । ଏହା ଟ୍ରେଡର ସମୁଦାୟରେ ଦୃଢ଼ ଉପଦେଷ୍ଟା ସେବା ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ଶିକ୍ଷାର ଜରୁରୀ ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରୁଛି । ସେୟାରଖାନରେ ଆମେ ଏହି ବ୍ୟବଧାନର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ସ୍ୱୀକାର କରୁଛୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଗଭୀର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ । ଆମର ଧ୍ୟାନ ହେଉଛି ଆମର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ବିପଦ ଗ୍ରହଣ କ୍ଷମତା ଅନୁଯାୟୀ ଅବଗତ ଏବଂ ରଣନୈତିକ ଗବେଷଣା ଭିତିକ ସୁପାରିସ ପ୍ରଦାନ କରିବା । ଆମେ ଆମର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ସହିତ ଏଫ୍‌ଆଣ୍ଡଓ ବଜାରର ଜଟିଳତାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଉପକରଣ ସହିତ ସଶକ୍ତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ । ଦୃଢ଼ ରଣନୀତି ଏବଂ ଦୃଢ଼ ନିଷ୍ପତି ନେବା ଆଧାରରେ ସେମାନଙ୍କ ବାଣିଜ୍ୟ ଯାତ୍ରାକୁ ଅଧିକ ସଫଳ ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ଯାତ୍ରାରେ ପରିଣତ କରିବା ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ।”
କାଂଟାରର ବିଏଫ୍‌ଏସ୍‌ଆଇ ପ୍ରାକ୍ଟିସ୍‌ର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ମୁଖ୍ୟ ଆନନ୍ଦ ପରମେଶ୍ୱରନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ସେୟାରଖାନଙ୍କ ସହ ଭାଗିଦାରୀରେ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଫ୍ୟୁଚର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଅପ୍ସନ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନବାଗତ ଟ୍ରେଡରଙ୍କ ଟ୍ରେଡିଂ ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଆକର୍ଷଣୀୟ କିନ୍ତୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛି । ନିବେଶକମାନେ ଅଧିକ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କ ଗବେଷଣାରେ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ କଠୋରତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଜରୁରୀ ।”

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × 2 =