ଆବାସିକ କୋଠାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଚାହିଦାରେ ଫାକେଡ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଯଦି କେହି ଭାରତର ମହାନଗରୀକୁ ଯାତ୍ରା କରିଥାନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିରେ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ବିସ୍ମୟର ସୀମାବର୍ତୀ ବାହ୍ୟ ଅଂଶ ସହିତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉଚ୍ଚ କୋଠା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହାର ବାହ୍ୟ ଭାଗଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟାପକ ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂର ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ, ଯାହାକୁ ସାଧାରଣତଃ ଫାକେଡ୍ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଫାକେଡ୍‌ର ପ୍ରାଥମିକ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି,ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଯାହା ଏକ କୋଠାରିର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଂଶକୁ ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ଅଲଗା କରିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଏଥିରେ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟମୂଳକ ମୂଲ୍ୟ ଯୋଡିଥାଏ । ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ, ସେଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପୂରଣ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା କେବଳ ସାଜସଜ୍ଜାରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ ।
ବିଗତ ଦଶ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଫାକେଡ୍ ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଂଟ୍‌ର ବ୍ୟବହାର ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଭାରତରେ ସଦ୍ୟତମ ପ୍ରୟୋଗ ଧାରାରେ କାଚ, କାଠ କମ୍ପୋଜିଟ୍ ପଲିମର, ଟାଇଲ୍ସ, ଶୁଖିଲା କ୍ଲାଡିଂ ସିଷ୍ଟମ୍‌, ସୋଲାର ସ୍କ୍ରିନ୍‌, ଆଲୁମିନିୟମ୍‌, ଟାଇଟାନିୟମ ଏବଂ ଜିଙ୍କ୍ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ଏଗୁଡ଼ିକ ସମନ୍ୱିତ କୋଠା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଆରାମଦାୟକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଆଖପାଖରେ ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକା ତୁଲାଇଥାଏ ଏବଂ କୋଠାର ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାରକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ।
ଆବାସିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ, ଉଭୟ ଆଲୁମିନିୟମ ଏବଂ ୟୁପିଭିସି (ଅଣପ୍ଲାଷ୍ଟିକାଇଜ୍ଡ ପଲିଭିନାଇଲ କ୍ଲୋରାଇଡ୍‌) ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଏକାଠି ରହିପାରେ, ଏବଂ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ବଜେଟ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ଆଲୁମିନିୟମ ଲମ୍ବା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଣାଳୀ ପାଇଁ ପସନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୟୁପିଭିସି ଶବ୍ଦ ନିରୋଧ ଏବଂ ତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଗୁଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ସେହିପରି ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଆବାସିକ ଆଲୁମିନିୟମ ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଲାଇଡିଂ ୱିଣ୍ଡୋ, ଟିଲ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ଟର୍ଣ୍ଣ ୱିଣ୍ଡୋ, ଭେଂଟିଲେଟର, ଫିକ୍ସଡ ୱିଣ୍ଡୋ, ଭିଲା ୱିଣ୍ଡୋ ଏବଂ କେସମେଂଟ୍ ୱିଣ୍ଡୋ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଆବାସିକ ୟୁପିଭିସି ପ୍ରଡକ୍ଟରେ କେସମେଂଟ୍ ୱିଣ୍ଡୋ, ସ୍ଲାଇଡିଂ ୱିଣ୍ଡୋ, ଆର୍କ ୱିଣ୍ଡୋ, ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୱିଣ୍ଡୋ ଏବଂ ରଙ୍ଗୀନ ଝରକା ଉପଯୁକ୍ତ ଭାବେ ରଖାଯାଇଥିବା ରଙ୍ଗ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ହାର୍ଡୱେୟାର ସହିତ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଡିଜାଇନ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି ।
ଏକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଏବଂ ସମସାମୟିକ ପରିବେଶ ପାଇଁ ଡିଜାଇନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସାମଗ୍ରୀ ଚୟନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଠିକାଦାର ଚୟନ ଏବଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବହୁତ ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଆବଶ୍ୟକ । ଏହାବ୍ୟତୀତ, ଏକ ସୁସଂଗଠିତ ମୁଖଶାଳା କୋଠାରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଆଲୋକ ଏବଂ ଭେଟିଂଲେସନକୁ ସର୍ବାଧିକ କରିବ । ଏକ ଢାଂଚାକୁ ଯେଉଁ ଦୃଢ଼ତା ଏବଂ କଠୋରତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ତାହା ହେଉଛି ଅନ୍ୟ ଏକ ଲାଭ ଯାହା ପ୍ରବଳ ପବନ ଏବଂ ବର୍ଷା କୁ ସହ୍ୟ କରିଥାଏ । ନିର୍ମାଣର ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ଲାଭ ହେଉଛି ଏକ ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସୃଷ୍ଟି କରି ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ହ୍ରାସ । ଏହି କାରଣରୁ ଅଧିକ ଆବାସିକ କୋଠାଗୁଡ଼ିକ ଫାକେଡ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ।
ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ବୈଷୟିକ ନବସୃଜନ ଯୋଗୁଁ ଶକ୍ତି ସଂଚୟକାରୀ ଫେକେଡ୍ ଉପକରଣର ବିକାଶ ହେଉଛି । ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଉନ୍ନତ ଉତ୍ପାଦ ଯାହା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୌର ଶକ୍ତିର ଶୋଷକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ତେଣୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନର ବିକଳ୍ପ ଉତ୍ସ ଭାବେ ଅନେକ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଓ ଆବାସିକ କୋଠାକୁ ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଏହାବ୍ୟତୀତ, ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ସୀମିତ ଉପାଦାନ ବିଶ୍ଳେଷଣ (ଏଫ୍‌ଇଏ) ଏବଂ ସିମୁଲେସନ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଭୌତିକ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ବିଲ୍ଡିଂ ଢାଂଚାକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିବା ପାଇଁ ବିଲ୍ଡିଂ ଇନଫର୍ମେସନ୍ ମଡେଲିଂ (ବିଆଇଏମ୍‌)ରେ ଥିବା ଫାକେଡ୍ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକୁ ଡିଜାଇନ୍ କରନ୍ତି । ଏହି ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଏବଂ ବିକାଶକୁ ଆଗରେ ରଖି, ଅଧିକ ସ୍ଥାୟୀ କୋଠାର ଆବଶ୍ୟକତା ବ୍ୟତୀତ, ବୃହତ ବାଣିଜ୍ୟିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ତଥା କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନ ଘର ମାଲିକମାନଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ଆଗ୍ରହ ଦେଖିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen − two =