ବିରାଟ ଦଶନ୍ଧିର ଶ୍ରେଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ୨୦୧୦ ମସିହାର ୱିସଡେନ୍ ଆଲମାନାକ୍ସ ଦିନିକିଆ ଖେଳାଳି ଭାବେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କୁ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ କ୍ରିକେଟ୍ ଅଫ୍ ଦି ଇୟର ଘୋଷିତ କରାଯାଇଛି । ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୦୮ ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଦିନିକିଆରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ୩୨ ବର୍ଷୀୟ କୋହଲି ସବୁ ସମୟର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ୨୫୪ ଟି ଦିନିକିଅ।ରୁ ୧୨,୧୬୯ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି ।

ବାଇବଲ ଅଫ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ରେଫରେନ୍ସ ବୁକରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରଥମ ଏକ ଦିନିକିଆ ଅ ।ନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିବସର ୫୦ତମ ବାର୍ଷିକୀକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ୱିସଡେନ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଆଲମାନାକ୍ସର ୨୦୨୧ ସଂସ୍କରଣରେ ଦଶନ୍ଧିର ୫ ଜଣ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ୍ ନାମିତ ହୋଇଛି । ୱିସଡେନ ନିଜ ୱେବସାଇଟରେ କହିଛି ଯେ, ୧୯୭୧ ରୁ ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଶନ୍ଧି ପାଇଁ ଜଣେ କ୍ରିକେଟର ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ୨୦୧୦ ଦଶକ ପାଇଁ ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଏହି ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

୨୦୧୧ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଂଶ ହୋଇଥିବା କୋହଲି ୧୦ ବର୍ଷର କ୍ୟାରିଅରରେ ୬୦ରୁ ଅଧିକ ହାରରେ ୧୧,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି ଓ ୪୨ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । କୋହଲିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ୱିସଡେନ୍ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ ୧୯୯୦ ଦଶକର ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ନାମିତ କରିଛି । ୧୯୯୮ ରେ ଡାହାଣହାତୀ ଭାରତୀୟ ଓପନର୍ ଗୋଟିଏ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ବର୍ଷରେ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ନଅଟି ଦିନିକିିଆ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।

ଭାରତର ବିଶ୍ୱକପ ବିଜେତା ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ କପିଲ ଦେବ ମଧ୍ୟ ଏହି ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ସେ ୧୯୮୦ ଦଶକର ଶ୍ରେଷ୍ଠ କି୍ରକେଟର ଭାବେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ୧୯୮୩ ମସିହାରେ କପିଲ ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପ ବିଜୟ କରାଇଥିଲେ । ସେ ମଧ୍ୟ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ବହୁ ୱିକେଟ୍ ହାସଲ କରିଥିଲେ ଓ ୧୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ରନ୍ ସହ କୌଣସି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଠାରୁ ସର୍ବାଧିକ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ।

ୱିସଡେନ୍ ଅ।ଲମାନାକର ୨୦୨୧ ସଂସ୍କରଣରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ଡମ୍ ସିବଲି, ଜାକ୍ କ୍ରଲ୍ଲି, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜର ଜାସନ୍ ହୋଲ୍ଡର, ପାକିସ୍ତାନର ମହମ୍ମଦ ରିଜୱାନ୍ ଏବଂ ଡାରେନ୍ ଷ୍ଟିଭେନ୍ସଙ୍କୁ ୱିସଡେନ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଅଫ୍ ଦି ଇୟର ଭାବରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିସହ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଅ ।ର ବେଥ୍ ମୁନିଙ୍କୁ “ବିଶ୍ୱର ଅଗ୍ରଣୀ ମହିଳା କ୍ରିକେଟର’ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଇଣ୍ଡିଜର ର କିରନ୍ ପୋଲାର୍ଡଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱର ଅଗ୍ରଣୀ ଟି -୨୦ କ୍ରିକେଟର ଭାବରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି ।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

12 + twenty =