ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଖରାମଙ୍କ ପରଲୋକ

ଭାରତରେ ସଞ୍ଚାର ବିପ୍ଲବର ଅନ୍ୟତମ ବିନ୍ଧାଣି ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ପଣ୍ଡିତ ସୁଖରାମ ଶର୍ମାଙ୍କ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି । ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୯୪ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ସୁଖରାମ ମେ ୭ ତାରିଖରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଏମ୍ସରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ଥିଲେ | ସୁଖରାମଙ୍କୁ ମେ ୪ରେ ବ୍ରେନ୍ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ହୋଇଥିଲା । ତା’ପରେ ତାଙ୍କୁ ମଣ୍ଡି (ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ) ର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ନ ଆସିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଏୟାର ଲିଫ୍ଟ କରାଯାଇ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ।

ସୁଖରାମ ଶର୍ମାଙ୍କ ନାତି ଆଶ୍ରୟ ଶର୍ମା ଏକ ଫେସବୁକ୍ ପୋଷ୍ଟରେ ଜେଜେବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ବିଦାୟ ଦାଦାଜୀ, ଏବେ ଆଉ ଫୋନ୍ ବାଜିବନି ।’ଦାଶଙ୍କ ସହ ଆଶ୍ରୟ ଶର୍ମା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପିଲାଦିନର ଏକ ଫଟୋ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି | ତେବେ ସୁଖରାମଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ଫେସବୁକ୍ ପୋଷ୍ଟରେ କିଛି ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।ସୁଖ ରାମ ୨୭ ଜୁଲାଇ ୧୯୨୭ ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ ନାତି ଆୟୁଷ ଶର୍ମା ଜଣେ ଅଭିନେତା | ସେ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି।

୧୯୯୩ ରୁ ୧୯୯୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଖ ରାମ କେନ୍ଦ୍ର ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ସେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମଣ୍ଡି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ଲୋକସଭାର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ।ସେ ବିଧାୟକ ଭାବେ ପାଞ୍ଚ ଥର ଏବଂ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ଭାବେ ତିନି ଥର ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ୧୯୯୬ ରେ ସେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ ଟେଲିକମ୍ ଦୁର୍ନୀତି ପାଇଁ ସୁଖରାମଙ୍କୁ ୨୦୧୧ରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡ ହୋଇଥିଲା।

ସୁଖ ରାମଙ୍କ ପୁଅ ଅନିଲ ଶର୍ମା ମଣ୍ଡିର ଜଣେ ବିଜେପି ବିଧାୟକ। ୧୯୬୩ ରୁ ୧୯୮୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଖ ରାମ ମଣ୍ଡି ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ପଶୁପାଳନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ସମୟରେ ସେ ଜର୍ମାନୀରୁ ଗାଈ ଆଣିଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ରାଜ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା।

ସେ ୧୯୮୪ ରେ ଲୋକସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସରକାରରେ କନିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସୁଖ ରାମ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉତ୍ପାଦନ ତଥା ଯୋଗାଣ, ଯୋଜନା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ବ ତୁଲାଇଥିଲେ। ୧୯୯୩ ରୁ ୧୯୯୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଖ ରାମ କେନ୍ଦ୍ର ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ (ସ୍ବାଧୀନ ଦାୟିତ୍ବ) ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ

ସୁଖ ରାମ ମଣ୍ଡି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଅନିଲ ଶର୍ମା ୧୯୯୩ ରେ ମଣ୍ଡି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢି ଜିତିଥିଲେ ।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × one =