Latestଜାତୀୟ

ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଳ୍ପପତି ରାହୁଲ ବଜାଜଙ୍କ ପରଲୋକ

ବଜାଜ୍ ଅଟୋର ପୂର୍ବତନ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ରାହୁଲ ବଜାଜଙ୍କ ପରଲୋକ ଘଟିଛି । ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା । ସେ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ସେ ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏ ନେଇ ବଜାଜ୍ ଗ୍ରୁପ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରି ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି । ସେ ହୃଦରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିବା ବେଳେ ଗତ ୧ ମାସ ପୂର୍ବେ ରୁବି୍ ହଲ୍ କ୍ଳିନିକ୍ରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ ।
ସେ ୧୦ ଜୁନ୍ ୧୯୩୮ ମସିହାରେ କଲିକତାରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏଥିସହିତ ସେ ବମ୍ୱେର ଆଇନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ମଧ୍ୟ ଓକିଲାତି ପାସ୍ କରିଥିଲେ । ଏବଂ ହାବାର୍ଡ ଅଫ୍ ବିଜନେସ୍ ସ୍କୁଲରୁ ଏମ୍ବିଏ ପାସ୍ କରିଥିଲେ । ସେ ୧୯୬୮ ମସିହାରେ ବଜାଜ୍ ଅଟୋର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ୟ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ କାର୍ୟ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏବଂ ପରେ ୧୯୭୨ ମସିହାରେ ମ୍ୟାନେଜିଂ ଡାଇରେକ୍ଟର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । କନ୍ଫେଡ୍ରସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସଭାପତି ଭାବେ ମଧ୍ୟ ୧୯୭୯ରୁ ୧୯୮୦ ଯାଏଁ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଥିଲେ । ଏବଂ ସୋସାଇଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଟୋମୋବାଇଲ ମାନୁଫାକ୍ଚରିଂର ସଭାପତି ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଥିଲେ । ସେ ୨୦୦୬ରୁ ୨୦୧୦ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଛନ୍ତି । ସେ ୨୦୨୧ରେ ବଜାଜ ଅଟୋ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ପଦବୀରୁ ଅବ୍ୟାହତି ନେଇଥିଲେ ।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 × 5 =