Business

ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବ୍ୟବସାୟ ପୃଥକୀକରଣ ସଫଳତାର ସହ ସମାପନ ନେଇ ଆଶାବାଦୀ: ଅନିଲ ଅଗ୍ରୱାଲ୍‌ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଜିଙ୍କ ଏକ ୧୦୦ ବିଲିଅନ୍ ଡଲାର କମ୍ପାନି ହେବ: ବେଦାନ୍ତ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ବିବିଧ ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦ କମ୍ପାନି ବେଦାନ୍ତ ଗ୍ରୁପ୍ ପରିବେଶ ନିରନ୍ତରତା ଏବଂ ଏହାର ମୂଳ ବ୍ୟବସାୟର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପ୍ରତି ନିଜର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି ନିଜର ରଣନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଏବଂ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରିଛି ।
ବେଦାନ୍ତ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନୀଲ ଅଗ୍ରୱାଲ ୩ ନିୟୁତ ଟନ୍ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ସର୍ବବୃହତ୍ ସମନ୍ୱିତ ଆଲୁମିନିୟମ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଭାବରେ ଗ୍ରୁପର ସ୍ଥିତି ଏବଂ ୭୦ ନିୟୁତ ଟନ୍ ଲୁହାପଥର ଉତ୍ପାଦନ ଯୋଜନା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ । ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବେଦାନ୍ତର ଦ୍ରୁତ ବିସ୍ତାର, ଭାରତର ଉତର-ପୂର୍ବରେ, ବିଶେଷକରି ଦିଗବୋଇ ଏବଂ ଆସାମରେ ଉଭୟ ଉପକୂଳ ଏବଂ ଉପକୂଳ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ।
ଶ୍ରୀ ଅଗ୍ରୱାଲ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରୁପର ସଫଳ ପୃଥକୀକରଣ ଉପରେ ଆସ୍ଥା ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ
ଅନୀଲ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସର୍ବବୃହତ ସମନ୍ୱିତ ଆଲୁମିନିୟମ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଭାବରେ ଆମର ସ୍ଥିତି ଉପରେ ବହୁତ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ରଖିଛୁ ଏବଂ ଭାରତର ଉତର-ପୂର୍ବରେ ଆମର ତୈଳ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ନେଇ ଉତ୍ସାହିତ । କମ୍ପାନିର କାର୍ଯ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ ।
ସେ କମ୍ପାନୀର “ଟ୍ରଫି ସମ୍ପତି’ ଉପରେ ଆସ୍ଥା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତର ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବ ।
ଶ୍ରୀ ଅଗ୍ରୱାଲ ଏହି ପୃଥକୀକରଣ (ଡିମର୍ଜର) ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ନେଇ ଆଶାବାଦୀ ହୋଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସବୁ ସରିଛି । ଆମେ ଅଧିକାଂଶ ଋଣଦାତାଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଛୁ । ଚଳିତ ଆର୍ôଥକ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଆମେ ଏହି ୟୁନିଟ୍‌କୁ ବେଦାନ୍ତ ଗ୍ରୁପର ୬ଟି ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ସଂସ୍ଥାରେ ବିଭକ୍ତ କରିପାରିବୁ ।
ସେ ଇସ୍ପାତ ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଦାନ୍ତ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ଏହାର ଇସ୍ପାତ ସମ୍ପତି ପାଇଁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ କ୍ରେତାମାନଙ୍କ ସହ ଆଗୁଆ ଆଲୋଚନା କରୁଛି । କମ୍ପାନି ଏହାର ୩.୫ ନିୟୁତ ଟନ୍ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପାଇଁ ପ୍ରତି ନିୟୁତ ଟନ୍ ପିଛା ୧.୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ଯାହା ଏଥିପାଇଁ ସମ୍ପତିର ରଣନୈତିକ ଅବସ୍ଥିତି ଏବଂ ଭାରତର ଇସ୍ପାତ ଶିଳ୍ପରେ ଚାହିଦା-ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବଧାନକୁ ଉପଯୋଗ କରୁଛି ।
ଜିଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଶ୍ରୀ ଅଗ୍ରୱାଲ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ସମ୍ଭାବନା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରି କହିଲେ, ଆମେ ବିଶ୍ୱରେ ଜିଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ । ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଜିଙ୍କ ୧୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର କମ୍ପାନିରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରିବ ।
ଆର୍ôଥକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶ୍ରୀ ଅଗ୍ରୱାଲ ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବେଦାନ୍ତ ଲିମିଟେଡର ଋଣ ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ମୋଟ ଋଣ କମ୍ପାନିର ଲାଭର ୧.୫ ଗୁଣରୁ କମ୍ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ କୋନକୋଲା କପର ମାଇନ୍ସ (କେସିଏମ)ରେ ଇକ୍ୱିଟିକୁ ହ୍ରାସ କରିବାର କୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ ଏବଂ ଋଣ ପରିଶୋଧ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ କମ୍ପାନିର ନଗଦ ପ୍ରବାହ ଏବଂ ଲାଭାଂଶ ଯଥେଷ୍ଟ ।
ଶେଷରେ ଶ୍ରୀ ଅଗ୍ରୱାଲ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବେଦାନ୍ତ ଲିମିଟେଡରେ ବେଦାନ୍ତ ରିସୋର୍ସେସର ଅଂଶଧନ ପ୍ରାୟ ୬୧.୫% କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ବର୍ତମାନର ଅଂଶଧନକୁ ନେଇ ଆରାମଦାୟକ ଏବଂ ଏହାର ହୋଲ୍ଡିଂକୁ ଆହୁରି ହ୍ରାସ କରିବା କିମ୍ବା ଇକ୍ୱିଟିକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଏହାର ତୁରନ୍ତ କୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ ।
ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନିଲ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ମତରେ ବେଦାନ୍ତ ଗ୍ରୁପର ରଣନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ସ୍ପଷ୍ଟ । ତାହା ହେଉଛି ଅଂଶଧନଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା, ଭାରତର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ଯୋଗଦାନ କରିବା ଏବଂ ପରିବେଶ ଦାୟିତ୍ୱ ଓ ସ୍ଥାୟୀ ଅଭ୍ୟାସ ଉପରେ ଦୃଢ଼ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 − nine =