ଜଳବାୟୁ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ପାଇଁ ସୁଇଚ୍ଅନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ର ଏକ ପ୍ରୟାସ ମୁଭ୍ ଫର୍ ଆର୍ଥ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି|

ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ପରିବେଶ ବିଭାଗର ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଅମାତ ଏବଂ ବିଏମସି ର ମାନ୍ୟବର ମେୟର ଶ୍ରୀମତୀ ସୁଲୋଚାନା ଦାସ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଲିରେ ଫ୍ଲାଗ୍ ଅଫ୍ କରିବେ ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସୁଇଚ୍ଅନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍, ପୂର୍ବ ଭାରତ ଭିତ୍ତିକ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଅଣ-ଲାଭ ସଂସ୍ଥା, ଚାରୋଟି ପ୍ରମୁଖ ଉପାଦାନ – ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶକ୍ତି, ଜଳ,କୃଷି, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ସହର ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ନିଜ ପାଇଁ, ଆମ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଆମର କୃଷକ ଏବଂ ପୃଥିବୀରେ ଜୀବନ ପାଇଁ ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ ଗଢିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜଳବାୟୁ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଉତ୍ସାହିତ ଏବଂ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ପାଇଁ ‘ମୁଭ୍ ଫର୍ ଆର୍ଥ’ ପ୍ରୟାସର ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ପାଦ ଆରମ୍ଭ କରିଛି | | ସ୍ୱିଚ୍ଅନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ବିନୟ ଜାଜୁ ପୂର୍ବ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ 3000 କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ସାଇକେଲ ଚଳାଇ ଓଡିଶାରେ ପ୍ରାୟ 500 କିଲୋମିଟର ସାଇକେଲରେ ଗତି କରିବା ସହିତ 10,000 ରୁ ଅଧିକ କୃଷକ, ମହିଳା ଏବଂ ଯୁବକମାନଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରି ସ୍ୱଚ୍ଛ ବାୟୁ ଏବଂ ନିରନ୍ତର ଗତିଶୀଳତା, କୃଷି, ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଇତ୍ୟାଦି ରେ ଥିବା ସମସ୍ୟା ଏବଂ ସମାଧାନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ ।

ସୁଇଚନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଏହାର 15 ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ କରି ଓଡ଼ିଶାରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଛଅ ଦିନିଆ ସାଇକେଲ ଯାତ୍ରାର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଘୋଷଣା କରିଛି, ଯାହା କୃଷକ, ଯୁବକ, ସରକାରୀ ବିଭାଗ, ଅର୍ଥଦାତା, ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଏବଂ ସିଭିଲ୍ ସୋସାଇଟି ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକୁ ଏହି ଯାତ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ଜଡିତ କରିବ ଏବଂ ଜଳ, ମୃତ୍ତିକା, ଶକ୍ତି ଏବଂ ନିର୍ମଳ ବାୟୁ ସହିତ ଜଡିତ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପ୍ରଦାନ କରିବ, ଯାହା ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବିକା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି | ଏହି ପ୍ରୟାସର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଜଳବାୟୁ ଚାମ୍ପିଅନମାନଙ୍କର ସାମୂହିକ ସ୍ୱରକୁ ଏକୀକରଣ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧି କରିବା, ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ପ୍ରମୁଖ ଉପକରଣ, ଉତ୍ସ, ନୂତନ କୌଶଳ ଯୋଗାଇବା ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହେବା ପାଇଁ ଏକ ନେଟୱାର୍କ ଇକୋସିଷ୍ଟମ ସୃଷ୍ଟି କରିବା |

ସ୍ୱିଚନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍, ବିଭିନ୍ନ ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କ ସହିତ, ପୃଥିବୀ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଜଳବାୟୁ ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ପରିବେଶ ଉପଯୁକ୍ତ ବିଭିନ୍ନ କୌଶଳ, ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ପ୍ରୟୋଗ କରି ଓଡ଼ିଶା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ, ସହର ଏବଂ ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି |

ସ୍ୱିଚ୍ଅନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ବିନୟ ଜାଜୁ କହିଛନ୍ତି, “2008 ରେ ଆମେ ସ୍ୱିଚ୍ଅନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଦଳ କୋଲକାତା ଠାରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଇକେଲ ଯୋଗେ ଯାତ୍ରା କଲୁ। ଏହି ସାଇକେଲ ଯାତ୍ରା 15 ବର୍ଷର ସେବା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଲା ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାୟୀ ଜୀବନଶୈଳୀ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ମଜବୁତ କରିବା | ଆଜି ଏକ ଭୟଙ୍କର ଜଳବାୟୁ ସଙ୍କଟ ସାମ୍ନାରେ ଆମେ ଜଳବାୟୁ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ପାଇଁ ସମାନ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ। ଏହି ସାଇକେଲ ଯାତ୍ରା କୃଷକ, ଯୁବକ, ସରକାରୀ ବିଭାଗ, ଅର୍ଥଦାତା, ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଏବଂ ସିଭିଲ୍ ସୋସାଇଟି ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକୁ ନିୟୋଜିତ କରିବ। ”
ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ IFS (FE&CC) ଡକ୍ଟର ଗଦାଧର ମହାପାତ୍ର, ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ “ପୃଥିବୀର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସଙ୍କଟ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସୁଇଚ୍ଅନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ଏପରି ଏକ ମହତ୍ ପଦକ୍ଷେପରେ ଭାଗ ନେବା ପ୍ରକୃତରେ ଉତ୍ସାହଜନକ ଅଟେ। ଦୂଷିତ ପରିବେଶ ଆଜି ନବୀକରଣ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଏବଂ ସଙ୍କଟର ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଜନତାଙ୍କ ସକ୍ରିୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ଓ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ଆବଶ୍ୟକତା | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସ୍ୱିଚଅନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଶଂସା ଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ମୁଁ ଏହି ପ୍ରୟାସରେ ସମସ୍ତ ସଫଳତା କାମନା କରୁଛି |”

ଏହି ଅବସରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଓଡିଶା ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡର ପରିବେଶବିତ୍ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ହାଡିବନ୍ଧୁ ପାଣିଗ୍ରାହୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଜଳବାୟୁ ସମସ୍ୟା କୁ ଦେଖି ଜୀବନ ଶୈଳୀ ବଦଳାଇବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ସୁଇଚ୍ଅନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ମୁଭ୍ ଫର୍ ଆର୍ଥ ହେଉଛି ସେହି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରୟାସ | ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବାରୁ ମୁଁ ସୁଇଚ୍ଅନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଉଛି |”

ଶ୍ରୀ ଆରବିନ୍ଦଢାଲୀ, ବିଧାୟକ (ଜୟଦେବ)କହିଛନ୍ତି ଯେ “ବିଭିନ୍ନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ନିଆରା ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଜଡିତ କରିଥିବାରୁ ମୁଁ ସୁଇଚ୍ଅନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉଛି | ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ ଏବଂ ଜୀବନକୁ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ସଂଯୋଗ କରିବ। ”

ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଜରୁରୀ ଜଳବାୟୁ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ ଏବଂ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯାହା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ତାଲିମ, ହିତାଧିକାରୀ ଵୈଠକ, ବିହନ ମହୋତ୍ସବ ଏବଂ କ୍ରେତା-ବିକ୍ରେତା ସାକ୍ଷାତ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ହସ୍ତତନ୍ତ ମେଳା, ମିଲେଟ ଏବଂ ଟେକ୍ ଏକ୍ସପୋ, ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଆର୍ଟ ଏବଂ ପପେଟ୍ ସୋ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ସୁଗମ କରିବ| ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟରେ ପୃଥିବୀ ପାଇଁ ନାଗରିକ ଜୁରି ସହିତ ଏହି ଯାତ୍ରା ଶେଷ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ କୃଷକ ଏବଂ ସହରାଞ୍ଚଳର ଯୁବକମାନେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିବେ ଏବଂ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣର ମୂଲ୍ୟବୋଧକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆମର ସାମୂହିକ ଭବିଷ୍ୟତ ଉପରେ ସୁପାରିଶ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଜଡିତ ହେବେ।

ଓଡିଶାରେ ସାଇକେଲ ଯାତ୍ରା ଫେବୃଆରୀ 27, 2023 ରେ ପୁରୀରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କୋଣାର୍କ, ନିମାପଡ଼ା, ଭୁବନେଶ୍ୱର, କଟକ, ସାତମାଇଲ, ଅନୁଗୁଳ, ବୋଇଣ୍ଡା, ରେଢାଖୋଲ, ସୋନପୁର ହୋଇ ବାଲାଙ୍ଗୀରରେ ମାର୍ଚ୍ଚ 04, 2023 ରେ ଶେଷ ହେବ। ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଜୟନ୍ତ କୁମାର ସଢ଼ଙ୍ଗୀ, ମାନ୍ୟବର ବିଧାୟକ, ପୁରୀ 27 ଫେବୃଆରୀ 2023 ରେ ପୁରୀରେ ସାଇକେଲ ଯାତ୍ରାରେ ପତାକା ଦେଖାଇ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବେ।

ଉତ୍ତମ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ କେବଳ www.MoveForEarth.in ପରିଦର୍ଶନ କରି ସ୍ଵେଚ୍ଛସେବୀ କିମ୍ବା ସହଭାଗୀ ଭାବରେ ସାଇନ୍ ଅପ୍ କରି କିମ୍ବା ସାଇକେଲ ଯାତ୍ରାରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଏହି ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସଚେତନତା ପ୍ରୟାସରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ସ୍ୱିଚଅନ୍ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି |

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seventeen − six =