Health

ପନିର ଖାଇଲେ କେମିତି ରୋଗ ମୁକ୍ତ ହେବେ ଜାଣନ୍ତୁ …

ପନୀରକୁ ସବୁଠାରୁ ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁ ମାନଙ୍କୁ ପନୀର ଖାଇବା ପସନ୍ଦ ନୂହେଁ। ପନିରର ବ୍ୟବହାର ନିରାମିସ ତରକାରୀ ତିଆରି କରିବା ସହିତ ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ରେସିପି ବନାଇବାରେ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ। ପନିର ଠାରୁ ଯେତିକି ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ରୋଷେଇ ହୋଇଥାଏ ସେତିକି ଅଧିକ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଠାରୁ ଶରୀରରକୁ ଅନେକ ପୋଶକ ତତ୍ତ୍ବ ମିଳିଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଞ୍ଚା ପନିର ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ହେଉଥିବା ଫାଇଦା ବିଷୟରେ। କଞ୍ଚା ପନିର ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଏହି ୪ଟି କ୍ଷତିକାରକ ରୋଗ।
କଞ୍ଚା ପନିରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଏବଂ ଫସଫରସ ପର୍ୟ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ। ଯାହା ଶରୀରର ହାଡ ଏବଂ ଗଣ୍ଠିକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଅସ୍ଥି ମଜବୁତ ରହିଥାଏ, ଗଣ୍ଠି ଏବଂ ଗୋଡରେ ହେଉଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।
କଞ୍ଚା ପନିରରେ ଫାଇବର ପର୍ୟ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ। ଯାହା ଶରୀରକୁ ପାଚନ ତନ୍ତ୍ରକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ। ଯାହା ଦ୍ବାରା ପେଟ ହଜମ ଠିକ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ ଭଲ ଭାବେ ହୋଇଥାଏ। ଯାହା ଦ୍ବାରା ପେଟ ରୋଗ ଯଥା ଗ୍ୟାସ, ଏସିଡିଟି, କବ୍ଜ ଆଦିରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।
କଞ୍ଚା ପନିରରେ ଓମେଗା-୩ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ। ଯାହା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା ମଧୁମେହ ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖାଯାଇ ପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ କଞ୍ଚା ପନିର ନିଶ୍ଚୟ ଖାଆନ୍ତୁ। କଞ୍ଚା ପନିର ଖାଇବା ଦ୍ବାର ଶରୀରକୁ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ଶକ୍ତି ଏବଂ ପୋଟିନ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଯାହା ଦ୍ବାରା ଶାରୀରିକ ଦୁର୍ବଳତା କମିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରର ମାଂସପେଶୀ ଗୁଡିକ ମଜବୁତ ହେବା ଦ୍ବାର ଶରୀର ମଜବୁତ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three − two =