Businessଜାତୀୟ

ଜନଧନ ଖାତାଧାରୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ନୂତନ ସୁବିଧା

ନୂଅାଦିଲ୍ଲୀ: ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ  ୩୨କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଜନଧନ ଖାତାଧାରକଙ୍କ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଲାଭ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ାଉଛନ୍ତି ।ସୂଚନାନୁଯାୟୀ ମୋଦୀ ଜନଧନ ଯୋଜନା ଆଧାରରେ ଖାତାଧାରୀମାନଙ୍କୁ ଓଭରଡ୍ରାପ୍ଟ ସୁବିଧାକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣ କରି ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କା କରି ପାରନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ଏହାର ସୁବିଧା ପାଉ ନାହାଁନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହା କରାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସରକାର ସୂକ୍ଷ୍ମ ଯୋଜନାର ଘୋଷଣା ମଧ୍ୟ କରି ପାରନ୍ତି। ଖବର କାର୍ଡ ଧାରକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା ଦୁର୍ଘଟଣା ବୀମା ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ। ୨୦୧୪ରେ ବାଣିଜ୍ୟ ସମାବେଶର ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପିଏମଜେଡିଓ୍ଵାଇର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୧୫ରେ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବା ସମୟରେ ମୂଳ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତା ଏବଂ ରୁପେ ଡେବିଟ କାର୍ଡ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆ ଯାଇଥିଲା । ଗତ ଚାରି ବର୍ଷରେ ୩୨.୨୫ କୋଟି ଜନଧନ ଖାତା ଖୋଲିଛି । ଏହି ଖାତା ଗୁଡିକରେ ୮୦,୬୭୪.୮୨ କୋଟି ଜମା ଅଛି। ଏତଦ ବ୍ୟତୀତ ସରକାର ୨୦୧୫-୧୬ରେ ଘୋଷିତ ଅଟଳ ପେନସନ ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ପେନସନର ଅଧିକତମ ସୀମା ବଢାଇ ୧୦,୦୦୦ଟଙ୍କା ମାସିକ ରଖା ଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସୀମା ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଅଛି । ଏପିୱାଇ ଦ୍ୱାରା ଯୋଗଦାନ ରାଶି  ଆଧାରର ଅଂଶଧାରକ ୬୦ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ହେବା ପରେ ୧,୦୦୦ ରୁ ୫,୦୦୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେନଶନ ରାଶି ମିଳିବ ।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + fourteen =