କରୋନାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରାମବାଣ, ୧୦ ଦିନିଆ ସ୍ପେଶାଲ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଘୋଷଣା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ବଢି ଚାଲିଛି କରୋନା । ପ୍ରତିଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା । ସେପଟେ ଏନେଇ ରାଜ୍ୟର କରୋନା ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ସଂଧ୍ୟାରେ କରୋନା ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କରୋନା ସ୍ଥିତି ନେଇ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ।

ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଥିବାବେଳେ ଆଜି ୫୦୦ ଟପିଛି ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା । ଏଣୁ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଏନେଇ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ପୁଣି ଥରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କରୋନା ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି । ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କିଭଳି କରୋନାର ମୁକାବିଲା କରାଯାଇପାରିବ । ଆଗାମୀ ଦିନ ପାଇଁ କଣ ରହିବ ରଣନୀତି ସେ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ।

ତେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ କହିଛନ୍ତି,କରୋନା ଜୀବାଣୁରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପୁନର୍ବାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି | ଆମ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି | ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଓଡିଶା ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ପରିସ୍ଥିତି ସତ୍ତ୍ୱେ ଆମେ କୋଭିଡର ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗକୁ ସଫଳତାର ସହିତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛୁ | ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁଦ୍ଧ କଠିନ କରିଛୁ ଏବଂ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ପୁନର୍ବାର ପୁନର୍ବାର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଆମେ ସକ୍ଷମ ହେବା ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ମୁଁ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ, ଏସିଏସ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିବି ଯେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଜିଲ୍ଲାକୁ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ମାମଲା ଅଧିକ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଆକଳନ କରି ଉପଯୁକ୍ତ ଜରୁରୀ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବି।

ଏହି ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ମାନବସମ୍ବଳକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ତୁରନ୍ତ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଜିଲ୍ଲାକୁ ଡାକ୍ତର, ପାରାମେଡିକ୍, ଲ୍ୟାବ୍ ଟେକ୍ନିସିଆନ୍ ଇତ୍ୟାଦି ପୁନଃନିଯୁକ୍ତ କରିବ। ବଢୁଥିବା ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା କ୍ଷମତା ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ସହିତ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଏବଂ ଯେକୌଣସି ଜରୁରୀକାଳୀନ କଲ୍ ଠିକ୍ ସମୟରେ ସମାଧାନ ହେବ ଏବଂ ତତ୍ପରତା ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ସହିତ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯିବ। ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳତା କିମ୍ବା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶଯ୍ୟା ଅଭାବ ବିଷୟରେ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ମନ୍ଥର କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ କୋଭିଡ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡ଼ିକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ପଡିବ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ କୋଭିଡ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡ଼ିକୁ କଡାକଡି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ୧୦ ଦିନିଆ ଡ୍ରାଇଭରେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ନିୟୋଜିତ କରିବା ପାଇଁ ଡିଜିପିଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ମାସ୍କ, ହାତର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ଆଇଆରପିଆର ବିଭାଗ ଏକ ନୂତନ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ସଂଗ୍ରହକାରୀମାନେ ପିଆରଆଇ ସଦସ୍ୟ, ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ଗୋଷ୍ଠୀ ଇତ୍ୟାଦି ସମେତ ସମାଜର ସମସ୍ତ ବିଭାଗକୁ ଜଡିତ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସଚେତନତା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହାକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ଗ୍ରହଣ ନକରିବା ଏକ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଆମେ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ତରରେ କୋଭିଡ୍ ଆଦର୍ଶର କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ଯିବା | ମୁଁ ଓଡିଶାର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ନିୟମ ମାନନ୍ତୁ ।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 + 18 =