ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଯିଏ ୩୫ ହଜାର ମହିଳାଙ୍କ ସହ ରଖିଥିଲେ ସମ୍ପର୍କ

ଦୁନିଆରେ ମଧ୍ୟ ଏମିତି ଜଣେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ୩୫,୦୦୦ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିବା ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କୁ ୬୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଥର ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ସେ ଖସି ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ। ଶତ୍ରୁମାନେ ତାଙ୍କର କ୍ଷତି କରିପାରି ନାହାଁନ୍ତି । ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ୟୁବାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଫିଡେଲ କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ନୁହଁନ୍ତି। ଫିଡେଲ କାଷ୍ଟ୍ରୋ ତାଙ୍କ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାରୁ ସର୍ବଦା ଦୁଇ ପାଦ ଆଗରେ ଥିଲେ । ଥରେ ଜଣେ ମହିଳା ଫିଡେଲ କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ସଫଳ ହୋଇପାରିଲେ ନାହିଁ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କ୍ୟୁବାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଫିଡେଲ କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କ ଜୀବନର କିଛି ରୋଚକ କାହାଣୀ ।
କ୍ୟୁବାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଫିଡେଲ କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀରେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଶତ୍ରୁମାନେ ବିଷାକ୍ତ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିସ୍ଫୋରକ ସିଗାରେଟ୍ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଉପାୟରେ ତାଙ୍କୁ ମାରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସଫଳ ହୋଇପାରିନଥିଲେ । ଫିଡେଲ କାଷ୍ଟ୍ରୋ ଅଗଷ୍ଟ ୧୩, ୧୯୨୬ ରେ କ୍ୟୁବାର ବିରାନରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ କ୍ୟୁବାର ଶକ୍ତି ଫିଡେଲ କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କ ହାତରେ ଆସିଥିଲା। ଫିଡେଲ କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କୁ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ କ୍ୟୁବାର ପିତା କୁହାଯାଏ । ୧୯୫୯ ମସିହାରେ, ଫିଡେଲ କାଷ୍ଟ୍ରୋ କ୍ୟୁବାରେ ଏକ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ସେ ୨୦୦୮ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଶାସନ ଜାରି ରଖିଥିଲେ।
କ୍ୟୁବାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଫିଡେଲ କାଷ୍ଟ୍ରୋ ଆମେରିକାର ନୀତିକୁ ସର୍ବଦା ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପରିହାସ କରିଥିଲେ। ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା ଫିଡେଲ କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସବୁବେଳେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଫିଡେଲ କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କ ଉପରେ ୬୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଫିଡେଲ କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀରେ ୩୫ ହଜାର ମହିଳାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ଥିବା ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରାୟ ୪ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚାଲିଥିଲା । ଫିଡେଲ କାଷ୍ଟ୍ରୋ ତାଙ୍କର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସନ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । ସେ କ୍ୟୁବାକୁ ପ୍ରାୟ ୪୯ ବର୍ଷ ଶାସନ କରିଥିଲେ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ୨୦୦୮ ମସିହାରେ କ୍ୟୁବାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଫିଡେଲ କାଷ୍ଟ୍ରୋ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ କ୍ଷମତାର ଚାବି ଦେଇଥିଲେ। ସେ ଆଜି ୯୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପ୍ରାକୃତିକ ମୃତ୍ୟୁରେ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୫ ନଭେମ୍ବରରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 − nine =