ଉତ୍କଳ ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ BEADS ୱାଲ୍ ରେସିଡେନ୍ସି ର ଦ୍ଵିତୀୟ ସଂସ୍କରଣ ଆୟୋଜିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏକ୍ସପେରିମେଣ୍ଟାଲ ଆର୍ଟ ଆଣ୍ଡ ଡିଜାଇନ ସ୍ଟୁଡ଼ିଓ (BEADS) ଆଜି, 01 ଏପ୍ରିଲ, 2023 ଦିନ ଏହାର One Wall Residency- Volume II ନାମକ ଏକ ଓପନ୍ ଡେ ସଫଳତାପୂର୍ବକ ଆୟୋଜନ କରିଛି | ସୂଚନା ଥାଉକି ଏହି ଓପନ୍ ଡେ, ସନ୍ଧ୍ୟା 6 ଟା ରୁ ରାତି 10ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଦେୟମୁକ୍ତ ଇଭେଣ୍ଟ ଥିଲା| ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଥିଲେ, ଅନୁଷ୍କା ମହାପାତ୍ର, ଯିଏକି ଜଣେ ବହୁମୁଖୀ କଳାକାର |
ଅନୁଷ୍କା ପ୍ରିଣ୍ଟମେକିଂ, ପେଣ୍ଟିଂ ଏବଂ ଭିଡିଓ ଇଂଷ୍ଟଲେସନ୍ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ସେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଜାମିଆ ମିଲିଆ ଇସ୍ଲାମିଆରୁ କଳା ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଏବଂ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର, ଏସ. ଏନ ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ଆର୍ଟ ଆଣ୍ଡ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍, ଚିତ୍ରକଳା ବିଭାଗର ପ୍ରିଣ୍ଟିଂରେ ଏମଏଫଏ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି |
BEADS ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ କଳା ସହିତ କାନ୍ଥଗୁଡିକ ଏକ ନୂତନ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଆଣିବା ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୃଜନଶୀଳତା ଏବଂ କଳ୍ପନାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବାର ଶକ୍ତି ଧାରଣ କରିଥାଏ | BEADS ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ୱାନ୍ ୱାଲ୍ ରେସିଡେନ୍ସି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ କଳାକାରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଧାରଣା ଏବଂ ଅଭ୍ୟାସକୁ ଏକ ସୃଜନଶୀଳ ଦିଗରେ ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ଅନନ୍ୟ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରେ |
ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଭୟ ମାଧ୍ୟମ-ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏବଂ କ୍ରସ୍-ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମୋଡ୍ ପାଇଁ ଖୋଲା ଅଛି ଯାହା କଳା ଏବଂ ଚିନ୍ତାଧାରାର ଏକ ଅନନ୍ୟ ସଙ୍ଗମ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହେବାପାଇଁ ଲକ୍ଷ ରଖିଛି |
ୱାନ୍ ୱାଲ୍ ରେସିଡେନ୍ସିର ଏହି ସଂସ୍କରଣରେ ଅନୁଷ୍କା ମହାପାତ୍ର “ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ” ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ। ସେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଚିତ୍ରିତ କାନ୍ଥ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ବଜାର, ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଏବଂ ମେଳା ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମୁଦ୍ରଣ ଏବଂ ଭିଡିଓ ସହିତ ତାଙ୍କ କାନ୍ଥରେ ଚିତ୍ରିତ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରେ ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ନିଚ୍ଛକ କାହାଣୀ ସହିତ ଜଡିତ କରିଥାଏ |
BEADS ହେଉଛି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ନିର୍ମିତ ଏକ ଡିଜାଇନ୍ ଷ୍ଟୁଡିଓ ଯାହା ଚମତ୍କାର, ଜାତିଗତ ଭାବରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ଏବଂ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ଉତ୍ପାଦ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ସେମାନେ ପାରମ୍ପାରିକ ଓଡିଆ ଶିଳ୍ପ ଅଭ୍ୟାସ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ସମସାମୟିକ ଜୀବନଶୈଳୀ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ଡିଜାଇନ୍ କରନ୍ତି |
ସେମାନଙ୍କର ଦର୍ଶନ “ଓଡ଼ିଶାରୁ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଡିଜାଇନ୍ ସହିତ ଜୀବନକୁ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ” ର ଵାକ୍ୟାଂଶ ଦ୍ୱାରା ଆବଦ୍ଧ | ମୋଟ ଉପରେ, ଗୋଟିଏ ୱାଲ୍ ରେସିଡେନ୍ସି ପାଇଁ ଖୋଲା ଦିନ – ଭଲ୍ୟୁମ୍-୨ ଏକ ସଫଳ ଇଭେଣ୍ଟ ଥିଲା, ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ କଳା ଏବଂ ଡିଜାଇନର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା | ସୃଜନଶୀଳତା, ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ବିବିଧତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରି BEADS କଳା ଏବଂ ଡିଜାଇନ୍ ଶିଳ୍ପରେ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଭାବରେ ଅବ୍ୟାହତ ରହିଛି |

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

20 − seventeen =