Latestରାଜ୍ୟ

ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଅଲ୍ଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡର ବ୍ୟବହାର ନେଇ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତ

ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ (ସୋଆ) ପରିଚାଳିତ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ସାଇନ୍‌ସେସ୍ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଅଲ୍ଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡର ବ୍ୟବହାର ନେଇ ଗୁରୁବାର ଏକ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି ।
ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ ୩ ଦିନିଆ ଆଇଏପି ଇନ୍‌ଟେନ୍‌ସିଭ୍ କେୟାର ଚାପ୍ଟର (ପେଡିକ୍ରିଟିକନ୍ ୨୦୨୨) ର ୨୪ତମ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆଇଏମ୍‌ଏସ୍ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ “ପଏଂଟ ଅଫ୍ କେୟାର ଅଲ୍‌ଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ” ଓ “ଏବିଜି ଫ୍ଲୁଇଡ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଲାଇଟ୍‌” ଶୀର୍ଷକ ଦୁଇଟି ସମ୍ମିଳନୀ ପୂବ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ।
ଏହି କର୍ମଶାଳାରେ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ପ୍ରାୟ ୮୦ ଜଣ ପ୍ରତିନିଧି ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । “ଅଲ୍‌ଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡର ” ଶୀର୍ଷକ କର୍ମଶାଳାର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଇଏମ୍‌ଏସ୍ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ଡିନ୍ ପ୍ରଫେସର ସଂଘମିତ୍ରା ମିଶ୍ର, ମେଡିକାଲ୍ ସୁପରିଟେଣ୍ଡେଂଟ ପ୍ରଫେସର ପୁଷ୍ପରାଜ ସାମନ୍ତସିଂହାର, ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଗଙ୍ଗାରାମ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ଶିଶୁରୋଗ ବିଭାଗର ସିନିୟର କନ୍‌ସଲଟାଂଟ ଡାକ୍ତର ଧୀରେନ୍ ଗୁପ୍ତା, ମୁମ୍ବାଇସ୍ଥିତ ଲୀଳାବତୀ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଂଟରର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କ୍ରିଟିକାଲ୍ କେୟାର ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟ ଡାକ୍ତର ଶେଖ୍ ଅହମ୍ମଦ ମିନାଜ୍ ଓ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ଶିଶୁରୋଗ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ମମତାଦେବୀ ମହାନ୍ତି ପ୍ରମୁଖ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ । ଶେଷରେ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ଶିଶୁରୋଗ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ଦାଶ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ।
ଏହି କର୍ମଶାଳାରେ ମାଲେସିଆର ଡାକ୍ତର ଗ୍ୟାନ୍ ଚିଙ୍ଗ ସେନ୍‌, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଡାକ୍ତର ରିରି ପାକ୍‌ରିନା ମାଲିସି, ଥାଇଲାଣ୍ଡର ଡାକ୍ତର ରୁଜିପାଟ ଏବଂ ୟୁଏଇର ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ୱିଲିୟମ୍‌୍‌ସ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।
କର୍ମଶାଳାକୁ ଆଇଏମ୍‌ଏସ୍ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ଶିଶୁରୋଗ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ଦାଶ, ପ୍ରଫେସର ଦେବସ୍ମିତା ରଥ ଓ ଡାକ୍ତର ଜେ. ବିକ୍ରାନ୍ତ ପୃଷ୍ଟି ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଫେସର ରଚିତା ଷଢ଼ଙ୍ଗୀ, ପ୍ରଫେସର ଅରକ୍ଷିତ ସ୍ୱାଇଁ, ପ୍ରଫେସର ଯଶଶ୍ରୀ ଚୌଧୁରୀ, ଡାକ୍ତର ବ୍ରଜ କିଶୋର ବେହେରା, ଡାକ୍ତର ସାଗର, ଡାକ୍ତର ନିତିଶ, ଡାକ୍ତର ମୃଣ୍ମୟ ଏବଂ ଡାକ୍ତର ସୁଚିସ୍ମିତା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × 2 =