Latestରାଜ୍ୟ

ଦୃଷ୍ଟିହୀନଙ୍କ ପାଇଁ ଆସନ୍ତାକାଲି ପାଳିତ ହେବ ଇଣ୍ଟର ନ୍ୟାସନାଲ ହ୍ୱାଇଟ କେନ ଦିବସ

କଟକରେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍କଳ ବାଳାଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ୧୯୮୦ ମସିହାରେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ କଲ୍ୟାଣ ସମିତି ନାମରେ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲା। ପ୍ରାଥମିକ ଶକ୍ତିରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏଠାରେ ଶ୍ରେଣୀ ରହିଥିଲା । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଏବେ ଶ୍ରୀ ମୁରଲୀଧର ଦାସ ଅଧ୍ୟାପକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଶତପ୍ରତିଶତ ଦୃଷ୍ଟିହୀନତା ସତ୍ତ୍ୱେ ବାବୁଜା ରଂଜନ ଚୈାଧୁରୀ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇରେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଷ୍ଟେନୋଗ୍ରାଫର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦାୟକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଆସିଛି ଏବଂ ଛାତ୍ର ଏକାଡେମିକ୍ ଉତ୍କର୍ଷ ହାସଲ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅନ୍ଧକାର ଭିତରକୁ ସେମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଚାଲି ଯାଇଛି । ବିଦ୍ୟାଳୟର ଦୁଃଖଦ ଅବସ୍ଥା ମୁଖ୍ୟତଃ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟତା ଅଭାବରୁ ହୋଇଛି ବୋଲି କପିଳ ଚରଣ ସ୍ୱାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନର କାର୍ଯ୍ୟଳୟ ସଚିବ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପୁରାତନ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ଇଣ୍ଟର ନେସନ ହ୍ୱାଇଟ କେନ୍ ଦିବସ ଅବସରରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ସରକାର ଅଧ୍ୟୟନ କରି ସମୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍ । ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ତାରିଖରେ ଅର୍ଥାତ ଆସନ୍ତାକାଲି ଇଣ୍ଟର ନ୍ୟାସନାଲ ହ୍ୱାଇଟ କେନ ଦିବସ
ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ । ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷକ ତଥା ଅଣଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତି ସହଜରେ କହିପାରେ ଯେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ସେମାନଙ୍କୁ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଉତ୍କଳ ବାଳାଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଭବିଷ୍ୟତରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ବୃତ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ ।
ସମଗ୍ର କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ବାଳକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯାହାକି ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏସଏସଇପିଡି ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ଚିଠି ତ୍ତସତ୍ତ୍ୱେ ଶିକ୍ଷାଦାନର ଏହି ସମସ୍ତ ପଦବୀ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଡିଏସଏସଓ ଦ୍ୱାରା ପୂରଣ ହୋଇନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କେବଳ ୨ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ପଢାଉଥିବା ବେଳେ ଶ୍ରେଣୀ ୧ ରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି ।ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସୁରେନ୍ଦ୍ରକୁମାର ଦାସ ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷକ ତଥା ସାଇଦା ବେଗାମ ଟିଆଇ ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ରହିଥିବା ବେଳେ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଗଣିତ ଶିକ୍ଷକ ଉପଲବ୍ଧ ନୁହଁନ୍ତି। ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଶକ୍ତି ଶ୍ରେଣୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬୫ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ପିଲା ହୋଇଥିବାବେଳେ ୩୦ ରୁ କମ୍ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବର୍ତ୍ତମାନର ଛାତ୍ର ଶକ୍ତି ସାଧାରଣତଃ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଭଲ ନ ଥିବାରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିବାକୁ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ । ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବା ପାଇଁ ସମାନ ଭାବରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଉପଲବ୍ଧତା ନାହିଁ । ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଣଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଅତୁଳନୀୟ । ସୁଲାଚାନା ସ୍ୱାଇଁ ଆୟା ୨୦୧୨ ରେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ତାଙ୍କର କୈାଣସି ବିକଳ୍ପ ଆୟା କିମ୍ବା ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ପିଲାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ କେୟାରଟେକର ନିଯୁକ୍ତ ନୁହଁନ୍ତି . ତ୍ରିଲୋଚନ ମହାନ୍ତି ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ଅବସର ନେିଥିବା ବେଳେ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂରଣ ହୋଇନାହିଁ। ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଆବେଦନକାରୀ ଅବସର ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପଦ ପୂରଣ ହୋଇନାହିଁ । ଭଗବାନ୍ ମଥା ଜୁନିଅର କ୍ଲର୍କ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ। ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବିଚଳିତ ହୋଇଛି ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ କଲେକ୍ଟର, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ କଟକ, ବିଦ୍ୟାଳୟର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍, ବିଦ୍ୟାଳୟର ସଚିବ ଅବସର ଗ୍ରହଣ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନୂତନ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ କୈାଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହାଁନ୍ତି। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏହାର ପୁନର୍ଜୀବନ ପାଇଁ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢୁଥିବା ନିରୀହ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ଲୁଣ୍ଠିତ କ୍ୟାରିୟରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନ୍ୟାୟିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × four =