ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ,୧୨ରେ ଭୋଟ

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭାର ୬୮ ସିଟ୍ ଚୟନ କରିବା ପାଇଁ ୧୨ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଭୋଟ୍ ଗଣନା ୮ ଡିସେମ୍ବରରେ କରାଯିବ ଏବଂ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ । ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭାର କାର‌୍ୟ୍ୟକାଳ ୮ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୩ ରେ ଶେଷ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ପୂର୍ବ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୭ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗଠନ କରି ଜୟ ରାମ ଠାକୁର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ।
ଗତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରଠାରୁ ଅନେକ ଉପନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରୁ ମାଣ୍ଡି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୩ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ ଜିତିଥିଲା। ୨୦୨୨ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିର ପ୍ରବେଶ ଏହାକୁ ତିନି କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ପରିଣତ କରିଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ ରେ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ତଥା ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ଜେନାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ କଂଗ୍ରେସର ହିମାଚଳ ୱିଙ୍ଗର ଏକ ବୃହତ ବିଭାଗ ଆପ ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା। ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୨ ରେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ପୱନ କୁମାର କାଜଲ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମୀନ୍ଦର ସିଂ ରାଣା ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। କାଜଲ କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟ କମିଟିର ମୁଖ୍ୟ ଥିଲେ। ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସର ଦୁଇ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ତ୍ରୁଟି ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା। ୨୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ତଥା ପୂର୍ବତନ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ମହାଜନ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ତ୍ରୁଟି କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଝଟକା।
ବିଜ୍ଞପ୍ତି ତାରିଖ ୧୭ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୨
୨. ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ୨୫ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୨
୩. ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ତାରିଖ ୨୭ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୨
୪. ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ଶେଷ ତାରିଖ ୨୯ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୨
୫. ମତଦାନର ତାରିଖ ୧୨ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୨
୬. ଗଣନା କରିବାର ତାରିଖ ୮ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × four =