Latestଜାତୀୟ

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪ରେ ଏକାଠି ହେବେ NATO ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟ

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪ରେ NATO ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟଙ୍କ ବୈଠକ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪ରେ ଏକାଠି ହେବେ NATO ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟ । ବ୍ରସେଲସ୍‌ରେ ୩୦ NATO ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟଙ୍କ ବୈଠକ ବସିବ । ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ଉପରେ NATOର ପରବର୍ତ୍ତୀ ରଣନୀତି ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେବ ।

ଏହି ବୈଠକରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦେବେ । ବୈଠକ ପରେ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ୟୁକ୍ରେନ ଆସିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପେଟ୍ରୋ ପୋରୋସେଙ୍କୋ

ନାଟୋର ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ ଜେନ୍ସ ଷ୍ଟୋଲଟେନବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଋଷର ଯୁଦ୍ଧ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ସେ ସାମରିକ ସଂଗଠନର ୩୦ ଜଣ ନେତାଙ୍କ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଏକ ସମ୍ମିଳନୀ ଡକାଇଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀ ଷ୍ଟୋଲଟେନ୍ବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ହେବ। ଏବଂ ଋଷର ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ପରିଣାମ, ୟୁକ୍ରେନକୁ ଆମର ଦୃଢ ସମର୍ଥନ ଏବଂ ଆମର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ବାସ୍ତବତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନାଟୋର ପ୍ରତିରୋଧ ତଥା ପ୍ରତିରକ୍ଷାକୁ ଆହୁରି ଦୃଢ କରିବ। ହ୍ବାଇଟ ହାଉସର ପ୍ରେସ ସଚିବ ଜେନ ପାସାକି ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁରୋପୀୟ ନେତାଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ବଇେଡେନ ବ୍ରୁସେଲ୍ସ ଯିବେ।
ଶ୍ରୀ ଷ୍ଟୋଲଟେନ୍ବର୍ଗ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟରେ ଉତ୍ତର ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପ ନାଟୋରେ ଏକାଠି ଠିଆ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଋଷକୁ ଏହାର କୌଣସି ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣରୁ ନିବୃତ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ନାଟୋ ଏହାର ପୂର୍ବ ପାର୍ଶ୍ବରେ ସୈନ୍ୟ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ସାହାଯ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରୁଛି।ୟୁରୋପରେ ଏକ ବ୍ୟାପକ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବାରୁ ନାଟୋ ୟୁକ୍ରେନକୁ ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 20 =