ଛଟ୍ ପୂଜା ପାଇଁ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ କଲେ ବଡ଼ ଘୋଷଣା

ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ଛଟ୍ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଛଟ୍ ପୂଜା ଦିଲ୍ଲୀର ୧୧୦୦ ସ୍ଥାନରେ ପାଳନ କରାଯିବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଆପ ସରକାର ୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ। ସିଏମ କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛଟ୍ ପୂଜା ଦିଲ୍ଲୀରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ପରିମାଣରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିଲା। ୨୦୧୪ ରେ, କେବଳ ୬୯ ଟି ସ୍ଥାନରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଛଟ୍ ପୂଜା ଆୟୋଜନ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ୨.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ୨୦୧୪ ରେ ଯେତେବେଳେ ଆମ ସରକାର ଗଠନ ହେଲା, ଆମେ ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ଏକ ବଡ଼ ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଗଲା ।
ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହା ୩୦ ଏବଂ ୩୧ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଛଟ୍‌ର ପର୍ବ, ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି କରୋନା କାରଣରୁ ଆମେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଛଟ୍ ପୂଜା ଆୟୋଜନ କରିପାରିଲୁ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏଥର ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ହୋଇ ଛଟ୍ ପୂଜା ପାଳନ କରିବୁ । ଏବଂ ଆମେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିବୁ, ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ, ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଲୋଡିବୁ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘କରୋନା କାରଣରୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଘରେ ତାଲା ପଡ଼ିଥିଲ, ତେଣୁ ଏଥର ଆମେ ପୁରା ପରିବାର ସହିତ ଛଟ୍ ପୂଜା ପାଳନ କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛୁ । କଡା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଆମକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ କରୁଛି। ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯାଇଛି। ଏଲଇଡି ସ୍କ୍ରିନ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ, ସାଂସ୍କୃତିକ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହେବ । କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି, ‘ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ନିଆଯିବ, ପାନୀୟ ଜଳର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ, ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 − 2 =