ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ଵାର ରୂପାନ୍ତରଣ 5T ଅଭିଯାନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିଗ

ପୁରୀ: ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଦେଶର ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ବହୁ ସମ୍ମାନିତ ସ୍ଥାନ ହେଉଛି ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାର| ସମସ୍ତ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ସହିତ ଏକ ଆଧୁନିକ ଶ୍ମଶାନ ଭାବେ ରୂପାନ୍ତର ପଥରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ । ‘ ସ୍ୱର୍ଗ ଦ୍ୱାର ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସ୍ୱର୍ଗ ପାଇଁ ଦ୍ୱାର’ ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ 5T ପଦକ୍ଷେପ ଅଧୀନରେ ଏହାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି ଏବଂ ମହାନ ହେରିଟେଜ୍ କରିଡର ପ୍ରକଳ୍ପର ଏକ ଅଂଶ ବିଶେଷ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି |ସ୍ୱର୍ଗ ଦ୍ୱାର ପାଇଁ ରୂପାନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୦ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଯାହା ଶତାବ୍ଦୀର ସବୁଠାରୁ ପୁରୁଣା ଶ୍ମଶାନକୁ ଏକ ଆଧୁନିକ ରୂପରେ ବିକଶିତ କରିବା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |

5T ଉଦ୍ୟମ ପରିସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହାର ବିକାଶ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ କରି ଓଡ଼ିଶା ବ୍ରିଜ୍ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ନିଗମକୁ ଏହାର ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ସ୍ଥାନଟିର ଯତ୍ନ ସଠିକ ଭାବେ ନିଆଯିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିଜେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘୋଷଣା କରି ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାର ନିକଟରେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କର ସମାଧିକୁ ହଟାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି | ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହି ବ୍ୟାପକ ସ୍ଥାନରେ ଶବଦାହ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାର ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ୧.୩ ଏକର ଜମିରେ ବସିଥିବା ଏକ ବୃହତ ଦୁଇଟି ମହଲା ଗଠନକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ | ନିର୍ମାଣ ଢାଞ୍ଚାର ତଳ ମହଲାରେ ୨୮ ଟି ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ, କାଠ ସଂରକ୍ଷଣ ସୁବିଧା ଏବଂ କାଠ କାଉଣ୍ଟର ଅଛି | ଶବଦାହ ପୂର୍ବରୁ କରାଯାଇଥିବା ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ଏଥିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସ୍ଥାନ ରହିବ | ସେଠାରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏବଂ ଟିକେଟ୍ କାଉଣ୍ଟର ମଧ୍ୟ ରହିବ | ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ପ୍ରଥମ ମହଲାରେ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କ ରୁମ୍, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା ହଲ୍ ଏବଂ ଏକ କ୍ୟାଫେଟେରିଆ ରହିବ | ସେଠାରେ ଏକ ପ୍ରଶାସନିକ ବ୍ଲକ ମଧ୍ୟ ରହିବ ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସିଟ୍ ରହିବ। ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ସ୍ଥାନର ଏକ ପୃଥକ କ୍ୱାର୍ଟର୍ ମଧ୍ୟ ରହିବ | ଖୋଲା ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ଏବଂ ଲ୍ୟାଣ୍ଡସ୍କେପ୍ ରହିବ |

5ଟି ସେକ୍ରେଟାରୀ ଭି କେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ଅନେକ ଥର ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ସେ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ କ୍ରିଷ୍ଣନ କୁମାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏହାର ବିକାଶରେ ସକ୍ରିୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛି। ରାଜ୍ୟ ନିର୍ମାଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଓବିସିସି ଏଥିରେ ଲାଗିଥିବା ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧକୁ ମନେ ରଖିଛି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ପାଞ୍ଚ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ପାଇଁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଆକଳନ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬.୩୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି। ସଂରଚନା ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଡିଜାଇନ୍ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି |ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାର ଦେଶରେ ଏହାର ଅନ୍ୟତମ ସ୍ଥାନ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ଶବଦାହ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଆଧୁନିକ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏହା 5T ଅଭିଯାନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିଗ ହେବ।

ଓବିସିସିର ସିନିୟର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜର ପ୍ରଭାତ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, “ସ୍ୱର୍ଗ ଦ୍ୱାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଆମ ପାଇଁ ଏକ ଆହ୍ୱାନ ଥିଲା। ଯାହା ଲୋକମାନଙ୍କ ଭାବନା ସହିତ ଜଡିତ | ଆମେ ଖୁସି ଯେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରାୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରଶାସନକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇପାରିବ। ”

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 − eight =