ଜାଣନ୍ତୁ ଟିକାକରଣ ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ହାରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଟୀକାକରଣ ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଟିକା ୧୮ ବର୍ଷ ଏବଂ ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି| ଗୋଟିଏ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋଭିଶିଲ୍ଡ, କୋଭାକ୍ସିନ ସହିତ ସ୍ପୁଟନିକ୍ ଭି ୧୭.୭ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୯ ମିଲିୟନ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ନେଇଛନ୍ତି।ତେବେ ଟୀକାକରଣ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ରହିଛି, ଏହା ଆମର ପ୍ରୟାସ ଯେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଦୂର କରିପାରିବା।ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଟିକା ନେବା ପରେ ଏବଂ ନେବା ପୂର୍ବରୁ କଣ ସବୁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା :-

ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତିନୋଟି ଟିକା ଅଛି – କୋଭାକ୍ସିନ୍, କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ ସ୍ପୁଟ୍ନିକ୍ ଭି| ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୧୮ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଆଧାରରେ ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ସମସ୍ତ ଟିକା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ। ଏହି ସବୁ ଟିକାର କୌଣସି ପ୍ରମୁଖ ଏବଂ ଗମ୍ଭୀର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଲୋକମାନେ ଭୟଭୀତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ |

*ଟୀକାକରଣ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କି?

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଟୀକାକରଣ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜରୁରୀ ନୁହେଁ। ଶରୀରରେ କରୋନାର କୌଣସି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବାବେଳେ ତୁମେ କରୋନାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍ | ହଁ, ଯଦି ଆପଣ କୋଭିଡ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟୀକାକରଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

*ଟିକାକାରଣ ପୂର୍ବରୁ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍?

ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣ ଟିକା କେନ୍ଦ୍ରରେ କୋଭିଡର ସମସ୍ତ ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ଜରୁରୀ। ନାକ ଏବଂ ପାଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଚ୍ଛାଦିତ କରନ୍ତୁ । ସଫା ମାସ୍କ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ମାସ୍କ ଲଗାଇ ଟିକା ନେବାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ | ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଅଣ କୋଭିଡ୍ ଡାକ୍ତରଖାନା ଚୟନ କରନ୍ତୁ | ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟରେ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଯେ ଟୀକାକରଣ ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ପେଟ ଖାଲି କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

*ଟୀକାକରଣ ପରେ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍?

ଟିକା ପାଇବା ପରେ ପ୍ରାୟ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବସନ୍ତୁ | ଏହି ଅବଧିରେ ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ଅସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ | ଟୀକାର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ପରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କିଛି ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ଦ୍ଵିତୀୟ ଡୋଜ୍ ଟିକା ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ |

 

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 7 =