ଚରଣଜିତ ସିଂହ ଚନ୍ନୀ ହେଲେ ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଅମୃତସର: ପଞ୍ଜାବର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି ଚରଣଜିତ ସିଂହ ଚନ୍ନୀ । ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ପଞ୍ଜାବ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପ୍ରଭାରୀ ହରିଶ ରାୱତ । ତେବେ ସେ ପ୍ରଥମ ଦଳିତ ଶିଖ୍ ଭାବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ବିଧାନସଭା ଦଳର ନେତା ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ନବଜୋତ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ନିକଟସ୍ଥ ସୁଖଜିନ୍ଦର ରାନ୍ଧୱାଙ୍କ ସିଏମ୍ ହେବା ନେଇ ଆଲୋଚନା ଦିନସାରା ଚାଲିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ପରିବେଶ ବଦଳିଗଲା ଜ୍ଝ ଯେତେବେଳେ ରାନ୍ଧୱାଙ୍କ ନାମରେ ବିରୋଧ ଉଠିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ହାଇ କମାଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟର ଚାନ୍ନିଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସୁଖଜିନ୍ଦର ରାନ୍ଧୱା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ୪ ମାସ କିମ୍ବା ୪ ଦିନ ହେଉ, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏଥର ଯଥେଷ୍ଟ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କେହି କାମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଅଟେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶପଥ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଉପରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହାଇକମାଣ୍ଡ ଗ୍ରହଣ କରିବେ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ଦିନ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା କଂଗ୍ରେସ ବିଧାନସଭା ପାର୍ଟି ବ ଜ୍ଞରରଗ୍ଧସଦ୍ଭଶ ଠକ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ବହୁ ଭେଟେରାନ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ନାମ ଖାରଜ କରାଯାଉଥିଲା। ଏଥିରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ଅମ୍ବିକା ସୋନିଙ୍କ ମତାମତ ନେଇଥିଲେ। ତେବେ ସୋନି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପଦବୀ ଅଫରକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସିଥିବା ସୋନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚେହେରା ଶିଖ ହେବା ଉଚିତ।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × two =