Latestରାଜନୀତି

ପ୍ରତିଶୃତି ପାଳନର ହିସାବ ଦେଲା ବିଜେଡି

ଗଣତନ୍ତ୍ର ଶବ୍ଦକୋଷରେ ବିରୋଧୀ ଯୋଡିଲେ ନୂଆ ଶବ୍ଦ ‘ଜୁମଲା’

ଭୁବନେଶ୍ବର () 2000 ମସିହାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ସରକାରରେ ଥିବା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଫଳ ବୋଲି ବିରୋଧୀ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ କୃଷିରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠି ସରକାର ବିଫଳ ବୋଲି ଆକ୍ଷେପ କରୁଛନ୍ତି । ବିରୋଧୀ ଦଳର ଏସବୁ ଆକ୍ଷେପର ଜବାବ ଦେବାକୁ ଯାଇ ବିଜେଡି ଆଜି 2014 ନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତାହାରରେ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶୃତି ପାଳନର ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ହିସାବ ଦେଇଛି । ଏଥିସହିତ ବିରୋଧୀ ଦଳ ପ୍ରତିଶୃତି ପାଳନ ନାଁରେ ଜୁମଲା ଦେଖାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ।

2000 ମସିହାରୁ ଶାସନରେ ଥିବା ବିଜେଡି ଲୋକଙ୍କ ଆଶା ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ପୂରଣ କରିବା ସହ ରାଜ୍ୟର ସ୍ବାଭିମାନ ଓ ସମ୍ମାନକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦଳର ଗ୍ରହଣୀୟତା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ଯାହା ଏକ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପଲବ୍ଧି ବୋଲି ଆଜି ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଜେଡି ସାଧାରଣ ସଂପାଦକ ଡକ୍ଟର ଅରୁଣ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଲୋକମତ ଆଧାରରେ ବିଜେଡି ତାର ଜନକଲ୍ୟାଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ସବୁ ପ୍ରକାରେ ଉଦ୍ୟମ କରିଥାଏ । ଅନେକ ଦଳ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଇସ୍ତାହାର ପ୍ରକାଶ କରିଥାନ୍ତି, କନ୍ତୁ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ତାର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ନଥାଏ । ଏହା କେବଳ ଏକ ପ୍ରତିଶୃତି ପୁସ୍ତିକାରେ ବ୍ୟବାହର ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବିଜେଡି କେବଳ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଉଥିବା ରାଜନୈତିକ ଦଳ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଏକ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଜେଡିର ସ୍ବାତନ୍ତ୍ରତା ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

2014 ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଦଳ ଯେଉଁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲା, ନିବନିର୍ବାଚିତ ସରକାର ଗଠନ ହେବାର ପ୍ରଥମ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ତାକୁ ସଂକଳ୍ପ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଉଦାହାରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ତା ପରଠାରୁ ଇସ୍ତାହାରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରତିଶୃତିଗୁଡିକୁ ଅକ୍ଷରେ ଅକ୍ଷରେ ପାଳନ କରାଯାଇଛି । ଏହାକୁ ବିରୋଧୀ ଓ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ମର୍ମେ ମର୍ମେ ଅନୁଭବ କରିଥିବା ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରତିଶୃତି ପାଳନର ହିସାବ ଦେବାକୁ ଯାଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବାରମ୍ବାର ଘାତ ପ୍ରତିଘାତ ଏବଂ ବାତ୍ୟା, ବନ୍ୟା ଓ ମରୁଡି ଭଳି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସତ୍ତ୍ବେ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପଥରେ ଆଗେଇ ନେଇଛି ବିଜେଡି, ଯେଉଁଠି ଓଡିଆ ଭାବେ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବିଶ୍ବ ଦରବାରରେ ଆପଣ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରିବେ । ଏହି ରାଜ୍ୟର କୃଷକଙ୍କୁ ମିଳିଛି କୃଷି କର୍ମଣ ପୁରସ୍କାର, ରାଜ୍ୟର ଯୁବକଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟ କୁଶଳତା ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ପାଇଁ ଦେଶରେ ମିଳିଛି ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନ, ଯୁବ ଶିଳ୍ପଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ମିଳିଛି ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ, ରପ୍ତାନୀକୁ ମିଳିଛି ଚମ୍ପିଆନ ଆକ୍ଷ୍ୟା । ଓଡିଶା ସେହି ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠି ବିଶ୍ବକପ ହକି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଠି ଏସିଆନ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଓଡିଶା ସେହି ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନାର ଦକ୍ଷତା ପାଇଁ ବିଶ୍ବ ଦରବାରରୁ ମିଳିଛି ପ୍ରଶଂସା ।

ପ୍ରତିଶୃତି ମୁତାବକ କୃଷି ଋଣରେ ସୁଧା ହାର ଶୂନ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି । ଚାଷୀଙ୍କୁ 50 ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣରେ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । 5 ବର୍ଷରେ ଅଧିକ 10 ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିକୁ ଜଳସେଚିତ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା 8 ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟରରୁ ଅଧିକ ଜମିକୁ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା ଦିଆଯାଇଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ହେବ । ଏହି ପ୍ରତିଶୃତି ବାହାରେ, ଯେହେତୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଧାନର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ରାଶି ବୃଦ୍ଧି କରିଲେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ କାଳିଆ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରେ ସେହିଭଳି ନିରାମୟ ଅଭିଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ ସବୁ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମାଗଣା ଔଷଧ ଦିଆଯାଉଛି । ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ସାରା ଦେଶରେ ଏକ ଉଦାହାରଣ ହୋଇଛି । ରାଜ୍ୟର ସବୁ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସାର୍ବଜନୀନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଛି । ଏଥିସହିତ ସମସ୍ତ ଗରିବ ପରିବାରକୁ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ 7 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

ସେହିଭଳି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରତିଶୃତି ଅନୁଯାୟୀ ଗତ 5 ବର୍ଷରେ 20 ଲକ୍ଷ ପକ୍କା ଘର ଦିଆଯାଇଛି । ସହରାଞ୍ଚଳ ଓ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଗରିବଙ୍କୁ ଜମି ଦିଆଯାଇଛି । ସହରରେ ରହୁଥିବା ଗରିବଙ୍କୁ ଜାଗା ମିଶନ ଜରିଆରେ ଘର ଡିହ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷାରେ ସେହିଭଳି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଉ ପାଦେ ଆଗକୁ ଯାଇ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତାଲିକାରୁ ବାଦ ପଡିଥିବା 25ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜସ୍ବ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ମଡେଲ ସ୍କୁଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କାର୍ଯ୍ୟ ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି ଏବଂ ଖୁବଶୀଘ୍ର ସବୁ ବ୍ଲକରେ ମଡେଲ ସ୍କୁଲ ହେବ । ଚାଷୀ ପିଲାଙ୍କ ବୃତ୍ତିଗତ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ କାଳିଆ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଋଣରେ ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣରେ ରାଜ୍ୟର 70 ଲକ୍ଷ ମହିଳାଙ୍କୁ ମିଶନ ଶକ୍ତିରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଂଚାୟତ ଓ ପୌର ସଂସ୍ଥାରେ 50 ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି । ସଂସଦ ଓ ବିଧାନସଭାରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ 33 ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଭିଯାନର ବିଜେଡି ନେତୃତ୍ବ ନେଉଛି । ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ମେକ ଇନ ଓଡିଶା ଜରିଆରେ ଗତ 5 ବର୍ଷରେ 7ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ପୁଂଜନିବେଶ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଛି । ଏହିସବୁ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲେ 8 ଲକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

ସେପଟେ ବିରୋଧୀ କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଉ ପରେ କହୁଛନ୍ତି ତାହା ଏକ ଜୁମଲା ଥିଲା । ବିରୋଧୀ ଦେଶର ଗଣତନ୍ତ୍ର ଡିକ୍ସନାରୀରେ ନୂଆ ଶବ୍ଦ ଜୁମଲାକୁ ଜୋଡିଛନ୍ତି । ବିଜେଡି କିନ୍ତୁ ଜୁମଲା ଦେଖାଏନି, ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶୃତି ପାଳନରେ ବିଶ୍ବାସ କରେ ।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × 1 =