ଆଜି ଭାରତ-ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦

ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୨ ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି | ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ପାଞ୍ଚଟି ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ସହିତ ଭାରତୀୟ ଦଳର ବିଶ୍ବକପ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହେବ | ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଦିଲ୍ଲୀର ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ କ୍ରିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯିବ। ଏହି ସିରିଜ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳର ନିୟମିତ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ଦିଆଯାଇଛି। ରୋହିତଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ପରିଚାଳନା ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସିରିଜରୁ ବିଶ୍ରାମ ପାଇଛନ୍ତି | ରୋହିତଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଦଳର ନେତୃତ୍ବ କେଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସିରିଜ୍ ଆରମ୍ଭର ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ଆଘାତ କାରଣରୁ ସେ ପୂରା ସିରିଜରୁ ବାଦ୍ ପଡିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ରିଷଭ ପନ୍ତ ଭାରତୀୟ ଦଳର ନେତୃତ୍ଵ ନେଲେ ।

କ୍ରମାଗତ ୧୩ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ଜିତି ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ କରିବାର ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଖରେ ସୁଯୋଗ ରହିଛି। ଭାରତ ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ଏଯାବତ ଲଗାତାର ୧୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଛି। ତେବେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ଏହି ରେକର୍ଡକୁ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉ ନାହାଁନ୍ତି। ତାଙ୍କର ନଜର ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଉପରେ ଅଛି ଏବଂ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ନୂଆ ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନେଇ ପରୀକ୍ଷ ନିରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାହିଁବେ।
ଏହି ସିରିଜରେ ରୋହିତ-ବିରାଟ ଖେଳୁ ନାହାଁନ୍ତି। ଏବେ ରାହୁଲ୍ ବାଦ୍ ପଡ଼ିବା ପରେ ଟପ୍ ଅର୍ଡରର ଦାୟିତ୍ବ ଋତୁରାଜ ଗାଏକ୍ବାଡ ଓ ଇଶାନ କିଶାନଙ୍କ ଭଳି ଯୁବ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ । ଋତୁରାଜ ଏବଂ କିଶନଙ୍କୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସିରିଜ୍ ଏକ ସୁଯୋଗ | କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୨ ରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରି ନଥିଲେ। ତଥାପି ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟାକଅପ୍ ଓପନର୍ ଆବଶ୍ୟକ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉଭୟଙ୍କୁ ନିଜ ଫର୍ମକୁ ଫେରିପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ସିରିଜ୍ ସୁଯୋଗ ଦେବ |
ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟରଙ୍କୁ ତିନି ନମ୍ବର ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇପାରେ | କିନ୍ତୁ ଭଲ ଫର୍ମରେ ଥିବା ଦୀପକ ହୁଡାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | କାରଣ ସେ ତିନି ନମ୍ବରରେ ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୨ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜାଏଣ୍ଟସ୍ ପାଇଁ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ | ଦଳକୁ ଫେରିଥିବା ରିଷଭ ପନ୍ତ ଏବଂ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ମଧ୍ୟକ୍ରମ ଦାୟିତ୍ବ ତୁଲାଇବେ । ପନ୍ତ ପୁଣିଥରେ ତାଙ୍କର ଲୟ ପୁନଃ ଫେରି ପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ | କାର୍ତ୍ତିକ ତାଙ୍କର ଆଇପିଏଲ୍ ଫର୍ମ ବଜାୟ ରଖିପାରିବେ କି ନାହିଁ ତାହା ଦେଖିବା ମଜାଦାର ହେବ |
ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଆଇପିଏଲରେ ତିନି ଓ ଚାରି ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ଏଠାରେ ‘ଫିନିସର୍’ ଭୂମିକାରେ ଫେରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବେ। ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଅନେକ ଥର ଜାତୀୟ ଦଳରେ ସମାନ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ଯାହାକି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଦଳ ପାଇଁ ଖେଳନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଭୂମିକା ବଦଳିଯାଏ |
ଡେଥ ଓଭର ବିଶେଷଜ୍ଞ ହର୍ଷଲ ପଟେଲଙ୍କ ସହ ଯୋଗଦେବା ସହ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂ ବିଭାଗର ନେତୃତ୍ବ ନେବେ। ଦୁହେଁ ସେମାନଙ୍କର ଯୋଗ୍ୟତା ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଚାହିଁବେ | କାରଣ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଚୟନ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ। ତୃତୀୟ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଭାବେ ଅବେଶ ଖାନ ଖେଳିପାରନ୍ତି । ଯଦି ସେ ଫେଲ୍ ମାରନ୍ତି, ତେବେ ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂ ଏବଂ ଉମ୍ରାନ ମଲିକଙ୍କୁ ଡେବ୍ୟୁ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇପାରେ |
ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଏବଂ କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ସ୍ପିନ୍ ଯୋଡି ୨୦୧୯ ପରଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦଳକୁ ଫେରିଛନ୍ତି | ଆହତ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ବିଶ୍ୱକପ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ନିଶ୍ଚିତ, କିନ୍ତୁ ଚହଲଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ରବି ବିଷ୍ଣୋଇ, ଅକ୍ଷର ପଟେଲ ଏବଂ କୁଲଦୀପ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ବିଶ୍ବକପ୍ ପାଇଁ ଦୃଢ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଚାହିଁବେ।
ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଳ ସହ ଆସିଛି । ୨୦୧୦ ପରଠାରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଭାରତରେ ଏକ ସୀମିତ ଓଭର ସିରିଜ୍ ହାରିନାହିଁ ଏବଂ ଏଥର ମଧ୍ୟ ଏହି ଧାରା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଚାହିଁବ | ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପାଇଁ ଇନ୍-ଫର୍ମ ଡେଭିଡ୍ ମିଲର୍, କ୍ୱିଣ୍ଟନ୍ ଡି’ କକ୍ ଏବଂ ଏଡେନ୍ ମାର୍କ୍ରାମଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳିଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ | ବୋଲିଂ ବିଭାଗରେ ଟାବ୍ରେଜ୍ ଶାମସି ଏବଂ କେଶବ ମହାରାଜଙ୍କ ସ୍ପିନ୍ ଯୋଡି ଏବଂ କାଗିସୋ ରାବାଡା ଏବଂ ଅନ୍ରିଚ୍ ନର୍କିଆର ପେସ୍ ଯୋଡି ଉପରେ ଦାୟିତ୍ବ ରହିବ ।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 − fifteen =