ଭେଟେରାନ୍ ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାମ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ପରଲୋକ

ମୁମ୍ବାଇ: ମ୍ୟୁଜିକ୍ କମ୍ପୋଜର ଯୋଡି ରାମ ଲକ୍ଷ୍ମଣ, ଯିଏ ମେନ୍ ପ୍ୟାର୍ କିୟା’, ‘ହମ୍ ଆପକେ ହୈ କୌନ୍ ଭଳି ସମସ୍ତ ସୁପର ହିଟ୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇଥିଲେ, ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି | ୭୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହୃଦଘାତରେ ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି । ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ସେ ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପରଲୋକରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗାୟିକା ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି।

ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି- ମୁଁ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲି ଯେ ଅତି ଦକ୍ଷ ତଥା ଲୋକପ୍ରିୟ ସଂଗୀତକାର ରାମ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଜୀ (ବିଜୟ ପାଟିଲ) ଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଏହା ଶୁଣି ମୁଁ ବହୁତ ଦୁଃଖିତ| ସେ ବହୁତ ଭଲ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ | ମୁଁ ତାଙ୍କର ଅନେକ ଗୀତ ଗାଇଥିଲି ଯାହା ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେଲା | ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ନମ୍ର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରୁଛି |

ରାମ-ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଯୋଡ଼ିରେ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନାମ ବିଜୟ ପାଟିଲ ଥିଲା। ସୁରେନ୍ଦ୍ର ହେଣ୍ଡ୍ରେ ଓ ବିଜୟ ପାଟିଲ ଯୋଡି ଭାବେ ସଙ୍ଗୀତ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ଏହି ଯୋଡିରେ ଯୋଗଦେବା ପୂର୍ବରୁ, ପ୍ରଥମ ପାର୍ଟନର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ହେଣ୍ଡ୍ରେ ୧୯୭୭ ମସିହାରେ ଆସିଥିବା ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଏଜେଣ୍ଟ ବିନୋଦ’ରେ ଦସ୍ତଖତ କରିବା ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ବିଜୟ ପାଟିଲ ତାଙ୍କ ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ‘ରାମ-ଲକ୍ଷ୍ମଣ’ ନାମ ରଖିଥିଲେ। ଏବଂ ସେ ଏହି ନାମ ସହିତ ଅନେକ ହିଟ୍ ଗୀତ ଦେଇଥିଲେ | ସେ ତାଙ୍କ ପିତା ଏବଂ ମାମୁଁଙ୍କଠାରୁ ସଙ୍ଗୀତ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ।

 

ରାମ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ହିନ୍ଦୀ ସମେତ ମରାଠୀ ଭୋଜପୁରୀରେ ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସଂଗୀତ ରଚନା କରିଥିଲେ। ସେ ସୁରଜ୍ ବରଜାତ୍ୟଙ୍କ ଫିଲ୍ମରେ ଅନେକ ହିଟ୍ ଗୀତ ଦେଇଥିଲେ। ‘ମେନ୍ ପ୍ୟାର୍ କିୟା’ (୧୯୮୯) ର ଗୀତ ସୁପର ହିଟ୍ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ପରେ ସେ ‘ହମ୍ ଆପକେ ହୈ କୌନ୍ (୧୯୯୪)’ ଏବଂ ‘ହମ୍ ସାଥ ସାଥ ହୈ (୧୯୯୯)’ ରେ ସଙ୍ଗୀତ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଲୋକମାନେ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ସମସ୍ତ ଗୀତକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି |

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × one =